Bluetooth Kulaklık Nedir?

Önce ki yıllarda kulaklıklar iki şekildeydi; kulak içi ve kulak dışı kulaklıklar. Kulak içi kulaklıklar standart olarak telefonun kutusundan çıkan kulaklıklarken, kulak dışı kulaklıklar sonradan satın alınan kulaklıklardı. İkisinin de ortak yönü kablolu olmalardır. Jack girişi sayesinde kabloyu telefona, müzik çalara, bilgisayara bağlayarak kulaklıklar kullanılmaktaydı. Günümüzde ise aynı tip kulak içi ve kulak dışı kulaklıklar varlığını korumakla birlikte bir yenilik olarak kablosuz kullanım da mümkün hale gelmiştir. Bunlar ise daha çok bluetooth kulaklık ile sağlanmaktadır.

Kablosuz Kulaklık Nasıl Kullanılmaktadır?

 Kablosuz kulaklıklar, bluetooth aracılığıyla çalışmaktadır. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bluetooth hizmetinizi aktifleştirdikten sonra aynı şekilde kulaklık bluetooth hizmetini de açıp cihazla eşleştirdikten sonra dilediğiniz gibi kullanmanız mümkün olacaktır. Bluetooth kulaklık kullanımı kablolu kulaklıklara nazaran daha işlevseldir.

Bluetooth Kulaklık Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kablolu kulaklıklara göre, bluetooth kulaklıkların kullanımı daha kolaydır. Öncelikle kulaklığı nerede ve ne amaçla kullandığınıza göre işlevsellik değişkenlik göstermekle birlikte bunlar şu şekildedir; kablo dolanması gibi sorun yaşamazsınız, bir işle meşgulken telefonu kendinizle birlikte gezdirmenize gerek yoktur. Bunun yanı sıra bazı olumsuz durumlar da söz konusu olabiliyor tabi. Bunlar da şu şekildedir; bluetooth kulaklık, şarj edilmesi gerekilen bir cihazdır. Bu yüzden ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir anda şarjının olmaması veya bitmesi söz konusu olabilir. Kulağınıza uygun silikonla birlikte bluetooth kulaklık kullanmıyorsanız eğer, kulağınızdan düşmesi ve beklenmedik bir şekilde bozulması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra telefonunuzun bluetooth özelliğini de aktif olarak kullanacağınız için telefonunuzun şarjı da hızlı bitecektir.

Birçok bluetooth kulaklığın, kablolu kulaklıklara göre ses kalitesi daha iyi olduğu gerçektir. Hem taşıma hem de kullanım olarak da diğer kablolu kulaklıklara göre daha kolaydır bu bakımdan daha tercih edilmesidir.

En Çok Tercih Edilen Kulaklıklar Hangileridir?

Bluetooth kulaklık olarak Apple ve Xiaomi piyasada en çok tercih edilen ürünler olmaktadır. Bu iki ürünü de incelediğimizde ortalama özellikleri şu şekildedir;

Apple Airpods:

l Aktif gürültü önleme yok

l Çift telefon desteği yok

l Suya, tere dayanıksız

l Kutuda şarj özelliği var

l Zengin ve yüksek kalitede ses özelliği

l Yüksek kalitede bağlantı özelliği

l 15 metreye kadar telefondan uzakta çekim kalitesi

Xiaomi Airdots:

l Aktif gürültü önleme var

l Çift telefon desteği yok

l Suya, tere dayanıksız

l Kutuda şarj özelliği var

l Zengin ve yüksek kalitede ses özelliği

l Yüksek kalitede bağlantı özelliği

l 10 – 15 metreye kadar telefondan uzakta çekim kalitesi

İki kulaklık modelinin de özellikleri bu şekildedir. Ancak Apple ürünü olan Airpods kulaklık, Xiaomi Airdots’ dan 9 kat daha pahalıdır. Bu yüzden Airdots daha çok tercih edilmektedir.

Bluetooth kulaklılarınızı kullanım amaçlarına göre tercih etmenizde fayda vardır. Çünkü spor yaparken koşu bandında koşarken, kulaklığın kulağınızdan düşmesi muhtemeldir. Aynı şekilde teriniz kulaklığa karışarak, kulaklığın elektronik aksanını bozabilir. Bu gibi durumlar için kulak çengeli olan bluetooth kulaklıklar da üretilmiştir. Elbette onları kullanmak daha doğru olacaktır.

Bazı kullanıcılar bluetooth kulaklıkların bataryalı olmasından dolayı terleme, su alma gibi durumlarda cihazın patlama yapıp yapmayacağından emin olamamaktadır. Bu yönde kaygılar hep mevcuttur. Böyle bir risk yok denecek kadar azdır, kulaklıklar gayet güvenli çalışmaktadırlar. Fakat elektronik eşyalar ıslandıklarında her zaman tehlikeli olurlar. Bu bakımdan hem cihaz ömrü, hem de güvenlik önlemi için dikkatli kullanmakta fayda vardır.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top
Share to...